|
Oglądasz wypowiedzi znalezione dla hasła: gminy miejskie
Temat: Precz z komuną
Użytkownik "gazebo" | Nie wolnosc, tylko anarchia. Lewacy zyja na tym terenie NIELEGALNIE, | kompletnie nie szanujac wlasnosci miasta. nie pierdol, to jest czysty idealizm UPeeRowski Korwina :)))))))))))
A od kiedy idealizmem jest wymóg płacenia rachunków i uzyskania zgody na mieszkanie w cudzym domu? Jednym z podstawowych praw czlowieka jest prawo do czerpania korzysci ekonomicznych z posiadanego majatku. To tyczy sie rowniez wspolnot, takich jak gminy miejskie czy państwa. Zabieranie tego prawa w imie widzimisię anarchistycznej grupki narkomanów jest niepoważne. Jak chca sobie zrobic kurwoland, niech sobie wykupia domy w jednej okolicy, tak jak to pedaly zrobily np. w Paryżu.
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Precz z komuną
Casper wrote:
| Nie wolnosc, tylko anarchia. Lewacy zyja na tym terenie NIELEGALNIE, | kompletnie nie szanujac wlasnosci miasta. | nie pierdol, to jest czysty idealizm UPeeRowski Korwina :))))))))))) A od kiedy idealizmem jest wymóg płacenia rachunków i uzyskania zgody na mieszkanie w cudzym domu? Jednym z podstawowych praw czlowieka jest prawo do czerpania korzysci ekonomicznych z posiadanego majatku.
pierdolisz dzieciaku, punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia, robia to po swojemu i ustanowili swoje prawa, niby dlaczego twoje sa lepsze? To tyczy sie rowniez wspolnot, takich jak gminy miejskie czy państwa. Zabieranie tego prawa w imie widzimisię anarchistycznej grupki narkomanów jest niepoważne. Jak chca sobie zrobic kurwoland, niech sobie wykupia domy w jednej okolicy, tak jak to pedaly zrobily np. w Paryżu.
czyli JKM wypierdalaj ze swoimi teoriami bo bija naszych :)))
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: pomoc w tłumaczeniu DE
Wspominając ubiegłotygodniową nieocenioną pomoc drogich grupowiczów pozwolę sobie raz jeszcze prosić o pomoc w tłumaczeniu na język niemiecki sformułowań: powiat ogółem ludność ogółem gminy miejskie gminy miejsko-wiejskie powierzchnia w km - to chyba Fläche in Km? I jeszcze jedno czy sformułowanie Baza hotelowa funkcjonuje w języku niem. czy jest może jakieś bardziej odpowiednie do składanego informatora o możliwościach noclegu w danym mieście. Z góry dziękuję za pomoc Kama
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Tramwaje - w których miastach?
On Tue, 30 Aug 2005 21:44:26 +0200, "Łukasz Stefańczyk" <ste@toya.net.plwrote: | Lutomiersk liczy ok. 1700 mieszkańców, a więc jest osadą.
Wiem, że to trochę OT, ale zaciekawił mnie ten podział wieś/osada/miasto. Byłbym wdzięczny za info jakie są granice liczby ludności. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że na otrzymanie praw miejskich odpowiednia liczba ludności jest tylko jednym z warunków.
Tak naprawdę przy nadawaniu praw miejskich liczą się dwie podstawowe rzeczy: liczba ludności i charakter funkcjonalny (czyli zatrudnienie poza rolnictwem). A co do podziału administracyjnego, to istnieją: gminy miejskie, wiejskie i miejsko-wiejskie. Gmina miejska może (ale nie musi) zostać podzielona na dzielnice, natomiast gmina wiejska - jest podzielona na sołectwa. Dopiero sołectwa tworzą wsie. Nie każda wieś jest samodzielnym sołectwem. I jeszcze sama definicja osady: niewielkie skupisko ludności osiadłej, związanej z określonym miejscem pracy (za: Rajman J., Geografia loudności i osadnictwa, słownik terminologiczny. Wyd. Naukowe Akad. Pedagogicznej, Kraków 2003, s. 83). Czyli zgodnie z tą definicją Rzgowa nie można nazwać osadą, bo posiada zbyt wielu mieszkańców.
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Tramwaje - w których miastach?
bez spamu Andrzej Soczówka postukal w klawiature i 05-08-30 22:25 napisal:
A co do podziału administracyjnego, to istnieją: gminy miejskie, wiejskie i miejsko-wiejskie. Gmina miejska może (ale nie musi) zostać podzielona na dzielnice, natomiast gmina wiejska - jest podzielona na sołectwa. Dopiero sołectwa tworzą wsie. Nie każda wieś jest samodzielnym sołectwem.
Zapomniałeś jeszcze o "innych" ;-) A co do podziału, to ustawa teoretycznie mówi o gminie jako jednolitym organiźmie ale... Te "ale" to doktrynalny podział na g. wiejskie i g. wiejskie, wynikający z przepisu art. 5 pkt. 1 zdania 1 ustawy o samorządzie gminnym. W praktyce jednak nie stoi nic na przeszkodzie, aby nasza "gmina wiejska" podzieliła się na dzielnice lub powołała sobie miasto jako jednostkę pomocniczą. Ba - każde trzy chałupy mogą nazwać "metropolią", jeżeli tylko rada gminy będzie miała na tyle fantazji. Metropolia zamiast przysiółek chyba brzmi lepiej? :-) pozdr eMeM
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: A jednak Volvo sie psuja! ;-)
On Thu, 4 Jan 2001 21:14:55 +0100, "Grzegorz Kapusta" <tra@polsl.gliwice.plwrote: | PS: Btw, PUP na pewno ma jakas pomoc ze strony gminy - chocby volvo sa | kupione przy wspoludziale gminy Czeladz...
Mylisz się. Podstawową jednostką podziału terytorialnego jest gmina. Tyczy to się każdego ośrodka. niektóre zaś posiadają prawa miejskie. Wówczas są to gminy miejskie lub miejsko-wiejskie. Czeladź jest gminą miejską, ale gminą. Także to pojęcie jest użyte jak najbardziej poprawnie. Trochę bardziej skomplikowanie jest w Warszawie, gdzie miasto tworzy jedenaście gmin, ale taka już uroda stolicy.
ASO
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: A jednak Volvo sie psuja! ;-)
Użytkownik Soczówka Andrzej <asoczo@kzkgop.com.plw wiadomości do grup dyskusyjnych napisał:3a59def0.16634@news.tpi.pl... On Thu, 4 Jan 2001 21:14:55 +0100, "Grzegorz Kapusta" <tra@polsl.gliwice.plwrote:
| PS: Btw, PUP na pewno ma jakas pomoc ze strony gminy - chocby volvo sa | kupione przy wspoludziale gminy Czeladz... Mylisz się.
Ja??????? Podstawową jednostką podziału terytorialnego jest gmina. Tyczy to się każdego ośrodka. niektóre zaś posiadają prawa miejskie. Wówczas są to gminy miejskie lub miejsko-wiejskie. Czeladź jest gminą miejską, ale gminą. Także to pojęcie jest użyte jak najbardziej poprawnie. Trochę bardziej skomplikowanie jest w Warszawie, gdzie miasto tworzy jedenaście gmin, ale taka już uroda stolicy.
Chyba cos ci sie pozajaczkowalo przy cieciu cytatu ;-))))
WILQ
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Aster City i internet na osiedlu Sielce (długie)
On Sat, 22 Apr 2000 15:27:41 +0200, Marcin ZiË kowski wrote: | ..............i w przypadku kablówek ta koncesja | potrzebna będzie jeszcze długo (hint: opłaty koncesyjne)...... noooo, kupa kasy:)) pomijajac, ze kosztuje grosze :)
Hmmm, policzmy (za http://www.ml.gov.pl/zezwolen5.htm)
Punkt 2 okresla wysokość opłat za koncesję na transmisje danych na łaczach stałych własnych (wypisz wymaluj kablówka). opłata=liczba ludności(w tys) x gestość zaludnienia x 0.02 dla miasta stołecznego Wa-wa: opłata = 1620 (tys ludzi) x 3200 (os/km2) x 0.02 oplata = 103 680 EURO ^^^^^^^^^^^^^ A w rzeczywistości będzie wiecej gdyż rachunki trzeba przeprowadzić dla każdej gminy z osobna. A gdzie inne miasta w ktorych PTK może również zechcieć oferować internet? Dla ustalenia uwagi powiem że koncesja ogólnopolska kosztuje jakieś drobne 800 000 EURO, przy czym wiekszość tej sumy robią duże gminy miejskie. A tak swoją drogą to gdzie Ty chłopie pracujesz że 100 000 EURO to dla Ciebie grosze. ;-))) , poza tym, rzadna ustawa nie reguluje spraw koncesyjnych specjalnie pod katem katem kablowek, to zwykla koncesja na transmisje danych w wydzielonych sieciach telekomunikacyjnych i jako taka zostaje zniesiona 01.01.2001
Koncesja zostanie zniesiona tylko na oferowanie dostepu dial-up, koncesja na dostep po łaczach stałych czyli tzw transmisje danych zostaje tak jak i była.
Pozdrowienia Mort
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Prosze o pomoc w referacie ze starozytnosci i sredniowiecza
Jerzy Pankiewicz wrote:
MB <boh@poczta.fmwrote: : 2. Miasto sredniowieczne ksztalt i organizacja. : I moj problem polega na tym ze nie mam skad wziasc na nie materialy .Moze W wielu miastach wystarczy wziac plan centrum i juz jest ksztalt. Organizacja - prawo magdeburskie, cechy.
To można rozegrać na kilku poziomach - o ile przez "miasto średniowieczne" rozumieć się będzie gminę miejską (jednego z kilku funkcjonujących od circa przełomu XII/XIII w. typów). I na sam początek wypada rozczarować, bo planu standardowego (w skali nawet tylko środkowej i wschodniej Europy) nie było. To, co u nas kojarzy sie na ogół z "typowym miastem lokacyjnym" pojawia się poczynając od pewnego momentu i to bynajmniej nie wszędzie. Gmin miejskich było takoż kilka kilka typów (najpowszechniej występują modele magdeburski i lubecki), przy czym ten pierwszy ewoluował ku drugiemu w w sposób określony specyfiką danego ośrodka. Gminy miejskie tak zorganizowane były przede wszystkim ośrodkami handlu, w większości zresztą wyewoluowały z osad handlowych (villae forensis), stąd też dominująca w nich rola kupców. Tu dochodzimy do przywilejów handlowych, związków miast etc. Aktualny stan badań streszczony został w pracy S. Gawlasa O kształt zjednoczonego królestwa, tamże nader obfita literatura przedmiotu.
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: frekwencja z 10.30: mobilizacja miast!
frekwencja z 10.30: mobilizacja miast! Porównując 2007 z 2005, godz. 10.30:
wzrost frekwencji
gminy wiejskie o 15%
gminy miejsko-wiejskie o 20%
gminy miejskie o 25%
miasta na prawach powiatu o 32%
widać (jak na razie) wyraźną mobilizację miast :)
w poszczegolnych regionach: jak zwykle rano głosuje Małopolska i Podkarpacie.
rekordowy wynik w Krakowie, prawie 2-krotny wzrost frekwencji.
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Prezydent: W Polsce powinno być 30 województw
Prezydent: W Polsce powinno być 30 województw Polska powinna liczyc 25 - 30 wojewodztw. Dzisiejszy podzial jest
kalka PRL. Wprowadzil peerelowska stagnacje i marazm. Tucza sie
tylko siedziby wojewodztw kosztem reszty. Poza Niemcami (nie
bierzcie tu pod uwage krajow rzadko zaludnionych jak np. Finlandia)
mamy najwieksze obszarem jednostki administracyjne. Spora ilosc
mniejszych krajow 5 lub 6) UE dzieli sie tylko na powiaty. Obszar
przecietnej jednostki administracyjnej w Europie waha sie od 6 - 8
tys. km2. Niezla byla propozycja SLD 25-30 wojewodztw bez powiatow.
Niestety nie przeszla. Wojewodztwa powinny byc tak utworzone, aby
uszanowac granice historyczne regionow. Powinno sie zniesc powiat -
jednostke, ktora jest przestarzala, wyraznie nie zdaje egzaminu i
powodujaca tylko olbrzymie koszty finansowe. Wystarcza gminy
miejskie i wiejskie. Pomorze, Wielkopolska, Mazowsze, Slask,
Malopolska, Podlasie oraz Warmia i Mazury powinny miec wlasne
sejmiki skladajace sie z odpowiednich wojewodztw wchodzacych w sklad
tych dzielnic. Kazde wojewodztwo powinno miec liczbe poslow do
sejmiku i sejmu w zaleznosci od liczby ludnosci, a do senatu po
dwoch. Reszta propozycji powinna byc poddana praktyce rzeczywistosci
w celu wypracowania elastycznego i dobrze dzialajacego systemu.
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Pomysł MENiS na finansowanie szkół nie podoba s...
Pomysł MENiS na finansowanie szkół nie podoba s... Podział subwencji oświatowej jest zły. Gminy miejskie otrzymują o 50%
mniejszą subwencję na jednego ucznia w porównaniu ze szkołami wiejskimi. W
najgorszej sytuacji w związku z tym są miejskie gimnazja, które muszą
zrealizować większą o 7 liczbę obowiązkowych godzin przedmiotów w stosunku do
miejskiej szkoły podstawowej, nie mówiąc już o różnicy w stosunku do sposobu
naliczania subwencji na ucznia w szkole wiejskiej. Samorządy chcąc zapewnić
funkcjonowanie szkół dokładają do szkół około 30%środków własnych. Nikt nie
pomyślał o tym, że do gimnazjów miejskich w ramach jednej gminy są dowożone
dzieci ze wsi, na które z racji miejskiego położenia ich gimnazjum już
zwiększona o 50% subwencja weddług MENiS już nie przysługuje. Nikt w MENiS
nie pomyślał też o tym, skąd brać środki na zajęcia dodatkowe i wyrównawcze
dla zrealizowania założeń reformy edukacji.
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Jak wzmocnić region wschodni ? - fundusze unijne
Nie wiem jak u Was na tzw. wschodniej ścianie daleko są posunięte działania
konsultacyjne, ale u nas w Dolnośląskim w trakcie pierwszej konferencji
konsultacyjnej ZPW i RPO przekazano nam informację, że fundusze dla Was będą
większe niż podaje się w mediach. Ponadto Wasze gminy miejskie będą miały
preferencje dla projektów rewitalizacji w ramach programów sektorowych ( choć
tu radośc chyba powinna być umiarkowana, bo w jeśli dobrze pamiętam będzie to
jeden wspólny priorytet z dużymi miastami wytypowanymi jako metropolie).
P.S. Mam nadzieję, że wybaczycie to "Wy"
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Podwyżka dla burmistrza Putyry !
Occeniając pracę burmistrza większośc z nas mieszkańców Jelcza-
Laskowic będzie stronnicza. Znajdą się zadowoleni Ci, którym
zrobiono chodnik, drogę lub kanalizację. Wielu będzie
niezadowolonych, że na ich osiedlu nie dzieje się nic. Bardziej
obiektywna będzie ocena fachowców z zewnątrz. W gazecie
Rzeczpospolita z 18 lipca br. ukazał się ranking samorządów.
Zwyciążyły Poznań, Kąty Wrocławskie i Kobylanka. W ww. rankingu
samorządów w dziale gminy miejskie i miejsko-wiejskie w pierwszej
setce nie było naszej. Z województwa dolnośląskiego znalazły się
oprócz Kątów Wr. Dzierżoniów, Święta Katarzyna, Żmigród, Pieńsk itd.
W związku z tym uważam, że nie ma podstaw, aby podnosić i tak
stosunkowo wysoką pensję dla naszego burmistrza.
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Grodzisk Mazowiecki najlepszym samorządem?
Grodzisk Mazowiecki najlepszym samorządem? Grodzisk Mazowiecki został nagrodzony jako najlepszy polski samorząd w rankingu „Rzeczpospolitej” w kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie. Co o tym sądzicie? Czy uważacie, że na to zasłużył?
Więcej o rankingu i laureatach m.in. tutaj:
infogrodzisk.pl/samorzad/burmistrz-i-urzad-miejski/100-grodzisk-mazowiecki-najlepszy-polski-samorzad
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Autobus miejski w Strzelcach...
Autobus miejski w Strzelcach... Jestem ciekaw - czy taki pomysł by przeszedł? Są takie gminy miejskie w
Polsce, porównywalne ze Strzelcami, które mają zakłady komunikacji miejskiej
(również z liniami podmiejskimi) i funkcjonują one całkiem całkiem... Co
prawda Strzelce nie są tak bardzo rozciągnięte w terenie, ale dostanie się na
pieszo np. z Osiedla Piastów Śląskich w okolice Targowiska, czy Dworca PKP (o
Cementowni nie wspomnę) jest nieco uciążliwe. Podstrzeleckie wsie również
mogłyby zyskać na wprowadzeniu takiego rozwiązania.
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Aglomeracja dla pieniędzy
Aglomeracja dla pieniędzy Jakoś wcześniej nie zauważyłem artykułu w "Życiu Kalisza" z 14 lipca:
"Zakończył się pierwszy etap przygotowań
Studium Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej
Aglomeracja dla pieniędzy
Studium Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej jest opracowywane przez
Wielkopolskie Biuro Planowania Przestrzennego. W przyszłości dokument ma być
włączony do planu zagospodarowania przestrzennego województwa
wielkopolskiego. Jak zakłada zespół opracowujący strategię, aglomeracja
kalisko - ostrowska ma obejmować łącznie 15 gmin: trzy miejsko-wiejskie, 10
wiejskich i dwie gminy miejskie. Okręg będzie liczył ponad 317 tys.
mieszkańców. Stworzenie i wytyczenie granic regionu ma w przyszłości pomóc w
pozyskiwaniu środków finansowych z funduszy Unii Europejskiej. Ma też
przyczynić się do rozwoju jego infrastruktury technicznej i komunikacyjnej."
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Ranking niasat i gmin
W tym rankingu są gminy miejskie i miejsko wiejskie.
Miasta Sieradza tam nie ma bo jest miastem a nie gminą. Natomiast faktycznie Gmina Sieradz ( www.ugsieradz.com.pl/ ) obejmująca tereny wokół miasta się do najlepszej 100 nie załapała (gmin jest ponad 2000)
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Ile jest gmin w Polsce?
2475 - jelsi chodzi o dane z 2005r.
W Polsce wyroznia się obecnie trzy rodzaje gmin: gminy wiejskie w
liczbie 1586, gminy wiejsko-miejskie w liczbie 582 oraz gminy
miejskie w liczbie 307 (ogółem liczba miast wynosi 889).
Największą terytorialnie gminą w Polsce jest Pisz w powiecie piskim,
a najmniejszą terytorialnie gminą miejską w Polsce jest Górowo
Iławeckie w powiecie bartoszyckim (zaledwie 3,32 km²).
Najmniejszą terytorialnie gminą wiejską w Polsce jest gmina
Jejkowice w powiecie rybnickim (tylko 7,59 km²)
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Raport: gliwicki magistrat przyjazny mieszkańcom
pr51 napisał:
> > gmin miejskich jest 318
>
> Jak już chcesz wyróżnić miasta, to zapomniałeś o gminach łączonych
> miejsko-wiejskich - takich tandemach, które mają jeden zarząd a
> formalnie są dwoma gminami
jak chcesz kogoś pouczać to najpierw musisz
posiąść jakąś wiedzę na dany temat. Gminy miejsko-wiejskie i miejskie obejmują
wyłącznie po jednym mieście (gminy miejsko-wiejskie obejmujące zarówno obszar
miasta jak i tereny wiejskie- gminy miejskie obejmujące wyłącznie obszar
miasta), a każde miasto, wchodzi w skład tylko jednej gminy. Miasta na prawach
powiatu są jednocześnie gminami .w tych przypadkach granice powiatu ściśle
odpowiadają granicy jednej gminy. Obecnie mamy 582 gminy miejsko-wiejskich oraz
307 gmin miejskich (w tym 65 gmin będących jednocześnie miastami na prawach
powiatu w tym 19 w samym woj.śląskim).Podsumowując, skoro w skali kraju
Gliwice jako gmina-miasto na prawach powiatu znajduje się w 2-ej dziesiątce w
rankingu , to nie ma sie czym zachwycac, nieprawdaż?
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Gliwice chcą się chwalić skrzyżowaniem dwóch au...
Gość portalu: swerd napisał(a):
> o co Ci chodzi?
> nie rozumiem?
> dla mnie granice wyznacza las, nie wiem jak to jest geograficznie czy
> historycznie
> a tychu leżą na zadupiu czy chcesz tego czy nie!
Nie widziałem w definicji konurbacji mowy o lesie :-). Zresztą sam zobacz:
"KONURBACJA [łac.], urb. typ policentrycznej aglomeracji miejsko-przemysłowej,
w której żadne miasto nie ma znaczenia dominującego (np. GOP). AGLOMERACJA
MIEJSKO-PRZEMYSŁOWA, obszar urb. o dużym skupieniu ludności utrzymującej się z
zawodów pozaroln.; występuje na nim zgrupowanie miast i osiedli oraz zachodzą
intensywne procesy przemieszczania osób, towarów i usług; aglomeracje miejsko-
przemysłowe wykazują silne wewn. i zewn. powiązania z infrastrukturą techn.
oraz społ.; pod względem adm. są najczęściej podzielone na gminy miejskie i
wiejskie ..."
Moim skromnym zdaniem Tychy spełniają wszystkie powyższe warunki przynależności
do konurbacji górnosląskiej/katowickiej.
> a tychu leżą na zadupiu czy chcesz tego czy nie!
A czy ktoś pisał, że leżą w centrum konurbacji? Leżą na południu, na obrzeżach,
więc na swój sposób "na zadupiu", no ale ma to też swoje dobre strony: dzięki
temu mamy bliżej w góry :-)
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Może zagłosujecie na gminę..
To chyba jakaś pomyłka... Zwyczjna akcja reklamowa pewnej firmy. Oszczędność
dla gminy żadna (niemówiąc o tym, że musiałaby chyba przenosić strony na czyjś
serwer). Dla mnie nie do pomyślenia jest aby gminy miejskie nie miały własnych
serwerów za które nie muszą nikomu płacić (łacza przecież mają chyba i tak). W
przypadku powiatów jest dla mnie wręcz nie do pomyślenia...
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Aglomeracja wrocławska
yyy, okręg jest tylko dla zoobrazowania sytuacji, to oczywiste, że aglomeracja
nie musi równomiernie rozciągać we wszystkich kierunkach; ale te 30 km to i tak
maksymalna odległość, która w jakiś sposób gwaranuje spójną całość, tworząc
okręg jednostek się uzupełniających.
=:=:=:=:=:=:=
AGLOMERACJA MIEJSKO-PRZEMYSŁOWA, obszar urb. o dużym skupieniu ludności
utrzymującej się z zawodów pozaroln.; występuje na nim zgrupowanie miast i
osiedli oraz zachodzą intensywne procesy przemieszczania osób, towarów i usług;
aglomeracje miejsko-przemysłowe wykazują silne wewn. i zewn. powiązania z
infrastrukturą techn. oraz społ.; pod względem adm. są najczęściej podzielone
na gminy miejskie i wiejskie z dominującą rolą dużego miasta tworzącego centrum
(np. Warszawa w aglomeracji miejsko-przemysłowej warszawskiej).
=:=:=:=:=:=:=
jest sobie taka oto definicja, i teraz pytanie, czy doświadczymy takich
procesów daleko za miastem?
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Newsletter 24
Ranking Rzeczpospolitej www.rzeczpospolita.pl/dodatki/dodatek1_050726/dodatek1_a_1.html
Najlepszym polskim miastem jest Poznań, najlepsza wieś to Krościenko Wyżne na
Podkarpaciu, zaś najlepszą gminą miejsko-wiejską jest podlaska Choroszcz - to
wyniki Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej" 2005
Nagrodziliśmy te samorządy, które najlepiej dbają o rozwój i podniesienie
jakości życia mieszkańców przy zachowaniu bezpieczeństwa finansowego. Jak
wybraliśmy najlepszych? W pierwszym etapie ustaliliśmy, które gminy najlepiej
zarządzały swoimi finansami w latach 2001 - 2004 i najwięcej w tym czasie
inwestowały. Przeanalizowaliśmy dane w trzech kategoriach:
• gminy wiejskie
• miasta na prawach powiatu
• pozostałe gminy miejskie i miejsko-wiejskie.
W ten sposób dokonaliśmy wyboru 400 gmin i miast, które zostały zakwalifikowane
do drugiego etapu. Do wybranych przez nas gmin rozesłaliśmy ankietę, a na jej
podstawie oceniliśmy jakość życia i sposób zarządzania samorządem.
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Wrocław daaaleko ...
Nie tak źle na Dolnym Śląsku. Wg tego rankingu:
1. Czołówka polskich miast: Poznań, Sopot, Gdynia, Koszalin, Łódź,
Zielona Góra, Toruń, Gdańsk, Kraków, Żory, Częstochowa, Rzeszów
2. Najlepsze gminy miejskie: Kąty Wrocławskie, Goleniów,
Puszczykowo, Dzierżoniów, Kórnik, Jarocin, Święta Katarzyna,
Lubliniec, Józefów, Żmigród, Ustroń, Grodzisk Mazowiecki
3. Najlepsze gminy wiejskie: Kobylanka, Osielsko, Kobierzyce,
Lesznowola, Mszana Dolna, Zielonki, Zabierzów, Świdnica, Sulików,
Konopiska, Podgórzyn, Łapanów.
Trzy podwrocławskie gminy: Kąty Wrocławskie, Święta Katarzyna i
Kobierzyce są wysoko ocenione. Może by od nich podkupić bardziej
kompetentny zarząd miasta? Trochę wstyd, że oprócz Szczecina i -
oczywiście - rozpolitykowanej Warszawy dosłownie wszystkie większe
miasta są oceniane wyżej. Wrocław jest najlepszy tylko w wizerunku
ale odstaje we wszelkich rankingach, w których porównywane są
mierzalne parametry.
Oczywiście wyniki rankingu będą ze stosowną godnością zignorowane
przez zapatrzony w czubek własnego nosa Ratusz.
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Ponowne sprostowanie odnosnie Funduszy UE
Ponowne sprostowanie odnosnie Funduszy UE 76 zł na mieszkańca
Nie uwzględnianie wydatków spółek komunalnych w wydatkach inwestycyjnych
gminy „jest w pewnym stopniu mylące” – przyznał autor artykułu „Wyścig po
euro już wystartował”, zamieszczonym pod koniec września br. w
miesięczniku „Wspólnota”. Opisując stopień wykorzystania środków unijnych
przez samorządy różnych miast, dziennikarz umieścił Bydgoszcz na szarym
końcu, a na miejscu pierwszym - Katowice z kwotą 70,6 zł na jednego
mieszkańca.
Odpowiednie wyjaśnienie wysłane przez Skarbnika Miasta do redakcji
miesięcznika zostało opublikowane na jego łamach 13 listopada br. Z
przedstawionych danych wynika, że po podliczeniu inwestycji z pieniędzy
unijnych w 2003 roku na każdego bydgoszczanina wypadało 76,9 zł. W
wspomnianym artykule nie uwzględniono bowiem Bydgoskiego Programu Rozwoju
Usług Wodociągowych i Kanalizacyjnych, wprowadzanego przez spółkę - ze 100-
procentowym udziałem gminy – Miejskie Wodociągi i Kanalizacja. Program był
finansowany z unijnego funduszu ISPA i kredytu z Europejskiego Banku Odbudowy
i Rozwoju.
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Sprostowanie odnosnie funduszy dla podnieconych CT
Sprostowanie odnosnie funduszy dla podnieconych CT 76 zł na mieszkańca
Nie uwzględnianie wydatków spółek komunalnych w wydatkach inwestycyjnych
gminy „jest w pewnym stopniu mylące” – przyznał autor artykułu „Wyścig po
euro już wystartował”, zamieszczonym pod koniec września br. w
miesięczniku „Wspólnota”. Opisując stopień wykorzystania środków unijnych
przez samorządy różnych miast, dziennikarz umieścił Bydgoszcz na szarym
końcu, a na miejscu pierwszym - Katowice z kwotą 70,6 zł na jednego
mieszkańca.
Odpowiednie wyjaśnienie wysłane przez Skarbnika Miasta do redakcji
miesięcznika zostało opublikowane na jego łamach 13 listopada br. Z
przedstawionych danych wynika, że po podliczeniu inwestycji z pieniędzy
unijnych w 2003 roku na każdego bydgoszczanina wypadało 76,9 zł. W
wspomnianym artykule nie uwzględniono bowiem Bydgoskiego Programu Rozwoju
Usług Wodociągowych i Kanalizacyjnych, wprowadzanego przez spółkę - ze 100-
procentowym udziałem gminy – Miejskie Wodociągi i Kanalizacja. Program był
finansowany z unijnego funduszu ISPA i kredytu z Europejskiego Banku Odbudowy
i Rozwoju.
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: W 2003 Bydgoszcz najlepsza fundusze UE
W 2003 Bydgoszcz najlepsza fundusze UE Redaktorek piszac o jakis smiesznych 9 groszach pomylił się, prawda jest
taka, że Bydgoszcz wydala 76 zł na mieszkańca i jest pod tym wzgledem
najlepsza w Polsce!!!!Poniżej sprostowanie!!!
Nie uwzględnianie wydatków spółek komunalnych w wydatkach inwestycyjnych
gminy „jest w pewnym stopniu mylące” – przyznał autor artykułu „Wyścig po
euro już wystartował”, zamieszczonym pod koniec września br. w
miesięczniku „Wspólnota”. Opisując stopień wykorzystania środków unijnych
przez samorządy różnych miast, dziennikarz umieścił Bydgoszcz na szarym
końcu, a na miejscu pierwszym - Katowice z kwotą 70,6 zł na jednego
mieszkańca.
Odpowiednie wyjaśnienie wysłane przez Skarbnika Miasta do redakcji
miesięcznika zostało opublikowane na jego łamach 13 listopada br. Z
przedstawionych danych wynika, że po podliczeniu inwestycji z pieniędzy
unijnych w 2003 roku na każdego bydgoszczanina wypadało 76,9 zł. W
wspomnianym artykule nie uwzględniono bowiem Bydgoskiego Programu Rozwoju
Usług Wodociągowych i Kanalizacyjnych, wprowadzanego przez spółkę - ze 100-
procentowym udziałem gminy – Miejskie Wodociągi i Kanalizacja. Program był
finansowany z unijnego funduszu ISPA i kredytu z Europejskiego Banku Odbudowy
i Rozwoju.
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: PiS chce 30 województw i jeszcze silniej scentrali
Powinno byc minimum 30 wojewodztw bez powiatow. Historyczne
dzielnice - Wielkopolska, Malopolska, Slask, Mazowsze z Podlasiem i
Pomorze z Warmia i Mazurami powinny byc podzielone na wojewodztwa
oraz posiadac swoje sejmiki do ktorych przedstawiciele wybierani by
byli z poszczegolnych wojewodztw tych dielnic historycznych.
Podobnie z sejmem i senatem. Do np. senatu kazda dzielnica
historyczna wysylalaby 5 poslow - czyli razem 50. Sejm powinien sie
skladac z nie wiecej niz 150 poslow. Zaoszczedziloby to mnostwo
pieniedzy.
PS - niezla byla propozycja SLD - 25 wojewodztw (wprawdzie troche za
malo) z powiatami. Przyjalbym te propozycje pod warunkiem zniesienia
powiatow, ktore sa przestarzalymi strukturami i powoduja tylko
marnowanie mnostwa pieniedzy na zupelnie niepotrzebna biurokracje.
Wystarcza gminy miejskie i wiejskie.
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Lotnisko: Zaleski chce do Bydgoszczy
Wstrzymałbym się z takim krokiem,tym bardziej,że jedenego z akcjonaruszy
lotniska dotkną znaczace zmiany w przepisach,po za tym skoro o wielokrotnie
wieksze pieniądze są wpompowywane w Poznań i Gdańsk,watpię aby gminy miejskie
były w stanie dorównać wkładom pienięznym w jego rozwój,no być może łatwiej
byłoby wówczas uzyskać fundusze unijne na rozbudowę,kto wie.
Krok byłby słuszny gdyby zadecydowana właczyć lotnisko toruńskie do tej
spółki,aby je rozruszać do celów sportowy- turystycznych i małego ruchu
lotniczego,a znając zacuekłość bydgoszczan raczej oni odrzuca tem zamysł.
Mamy swoje lotnisko,gdzie miasto jest włascicielem,po co nam wchodzić w
spółkę ,aby podratowywać byt i istnienie lotniska w Bydzi.
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Sprostowanie dla podnieconych torunczykow UE
Sprostowanie dla podnieconych torunczykow UE 76 zł na mieszkańca w Bydgoszczy
Nie uwzględnianie wydatków spółek komunalnych w wydatkach inwestycyjnych
gminy „jest w pewnym stopniu mylące” – przyznał autor artykułu „Wyścig po
euro już wystartował”, zamieszczonym pod koniec września br. w
miesięczniku „Wspólnota”. Opisując stopień wykorzystania środków unijnych
przez samorządy różnych miast, dziennikarz umieścił Bydgoszcz na szarym
końcu, a na miejscu pierwszym - Katowice z kwotą 70,6 zł na jednego
mieszkańca.
Odpowiednie wyjaśnienie wysłane przez Skarbnika Miasta do redakcji
miesięcznika zostało opublikowane na jego łamach 13 listopada br. Z
przedstawionych danych wynika, że po podliczeniu inwestycji z pieniędzy
unijnych w 2003 roku na każdego bydgoszczanina wypadało 76,9 zł. W
wspomnianym artykule nie uwzględniono bowiem Bydgoskiego Programu Rozwoju
Usług Wodociągowych i Kanalizacyjnych, wprowadzanego przez spółkę - ze 100-
procentowym udziałem gminy – Miejskie Wodociągi i Kanalizacja. Program był
finansowany z unijnego funduszu ISPA i kredytu z Europejskiego Banku Odbudowy
i Rozwoju.
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Najbogatsze miasta i regiony w Polsce
Najbogatsze miasta i regiony w Polsce .: Wrocław i Karpacz wśród bogaczy :.
12 maja 2006 - 08:30
3366 zł - tyle według dzisiejszego rankingu Rzeczpospolitej wynosi dochód na
jednego mieszkańca Wrocławia. Jak wynika z zestawienia - to piąta lokata w
kraju wśród 65 miast na prawach powiatu. Drugi w rankingu gmin miejskich jest
natomiast Karpacz.
3366 zł - tyle według dzisiejszego rankingu Rzeczpospolitej wynosi dochód na
jednego mieszkańca Wrocławia. Jak wynika z zestawienia - to piąta lokata w
kraju. Pierwsze miejsce zajęła Warszawa z dochodem 4333 zł, po niej są: Sopot,
Płock i Świnoujście. W rankingu oceniono także gminy miejskie i tutaj również
w czołówce znalazła się miejscowość Dolnośląska. Tuż za pierwszą na liście
Krynicą Morską jest Karpacz z dochodem 3971 zł na jednego mieszkańca.
www.rzeczpospolita.pl/teksty/wydanie_060512/ekonomia_a_14-2.F.jpg
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Wojewoda Helena Hatka widzi u nas metropolię
jak-szymon napisał:
> Wojewidzinko - co robiłas na lekcjach geografii? Jedynym skupiskiem
> miast w lubuskim jest tzw trójmiasto lubuskie
Ja wiem, co ty robiles na geografii - spales, skkoro twierdzisz, ze to jedyna
aglomeracja w lubuskiem. Odleglosc miedzy Zarami a Zaganiem to 15 (od centrum do
centrum) lub 8 km (od rogatek do rogatek), gminy miejskie lacznie licza prawie
70 tys. mieszkancow, a wiejskie dorzucaja kolejne 30 tys. Lubsko od Zar oddalone
jest o 20 km tak jak Szprotawa od Zagania. I to jest prawdziwa aglomeracja,
ktora funkcjonuje a nie jest tylko w wiekszosci pustym haslem jak "Trojmiasto
lubuskie".
> i wraz z przyległymi gminami ma około 250 tyś mieszkańców
> Olsztyn i Rzeszów a porównywalnie z Kielcami!
Jak one zastosuja twoja metode liczenia to kazde z nich tworzyc beda aglomeracje
po pol miliona, czyli zostawia "aglomeracje zielonogorska" daleko w tyle :P
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: ziemmmniaaaaooooki
To był zdaje się ciężki krążownik austro-węgierski Ale do rzeczy. To nie jest sekta, zatem to co tu wstawiłeś, nie jest pytaniem.
To dość stary obyczaj, mniej więcej w wieku Krakowa.
Zanikającymi obyczajami mojego dzieciństwa byli jeszcze Panowie pokrzykujący
"Mlekooo" i "Dżewooo", sprzedający wiązki chrustu na rozpałkę, wiązane
prawdziwym powrósłem.
Do tego należy dodać panów szlifierzy ostrzących noże na napędzanej nogą
szlifierce (Zasada napędu podobna do maszyn do szycia SINGER). Wiadomo było, że
nadchodzą, bo postukiwali małym młoteczkiem w stalową płytkę znacznej twardości,
co dawało wysoki przenikliwy dźwięk z wibrującym pogłosem.
Panów naprawiających garnki już nie pamiętam. Podobnie jak szmaciarzy , czyli
zbierających stare szmaty, którzy brzmieli mniej więcej tak: "szmaaaTy,
-tare-szmaaaty!", to ostatnie pamiętam jak-przez-mgłę.
Temu podobne obyczaje przydają miastu tego,co najlepsze miasta mają:
identyfikacji miejscowej i kultury dzielnic. Są w Europie gminy miejskie, które
płacą rzemieślnikom za kultywowanie podobnych zjawisk.
Niestety, nowych mieszkańców Krakowa charakteryzuje straszliwy lęk przed
prowincją, z której przybyli, i dlatego nie cierpią podobnych zjawisk, nie
zdając sobie sprawy,że to właśnie one dają wzajemną sympatię mieszkańców,
bezpieczeństwo (wszyscy się znają), spontaniczną skłonność do wzajemnej pomocy.
Czyli zalety miejskiej dzielnicy.
H.
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Czy będzie kolejny sukces???
Czy będzie kolejny sukces??? Na początku roku burmistrz za pomocą Uchwały Rady wprowadził nas w poczet
członków Polskiej Izby Gospodarczej Ekorozwój.
Mam nadzieję więc, ze aktywnie wykorzystujemy to nasze czlonkostwo i w
wymaganym terminie (do końca maja) złożylismy papiery do konkursu o zielony
Laur.
Przypomnę, że uczestnikami Konkursu mogą być powiaty, gminy miejskie, zakłady
gospodarki komunalnej, zespoły gmin, firmy, spółki prowadzące działalność
gospodarczą przyczyniające się do poprawy jakości wód, powietrza, gleby oraz
ograniczenia hałasu i zastosowania energii odnawialnej.
Ciekawa jestem czy nasza spółka wod-kan stanęła do konkursu?
link:
www.gminy.pl/pages/aktualnosci/EKOROZWOJ/default.html
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Może ten Ciechanów nie jest taki zły... ?
Może ten Ciechanów nie jest taki zły... ? Zobaczcie sami - ranking samorządów Rzeczypospolitej.
www.rzeczpospolita.pl/dodatki/dodatek2_060720/dodatek2_a_13.html
W kategorii gminy miejskie i wiejsko-miejskie Ciechanów jest na 27. pozycji. Wszystko jest wyszczególnione, zwłaszcze to, że leżymy jeśli chodzi o środki unijne (trudno się nie zgodzić!).
Zapraszam do rzeczowej dyskusji, tylko niech ten watek nie przerodzi sie znow w jakas klotnie, bo to jest bez sensu.
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Może ten Ciechanów nie jest taki zły... ?
[PHK1][wlasnie nalezy rozszyfrowac ten ranking co kryje sie za kazdym
wskaznikiem ,nie znam sie na tym ,ale poczytalbym jakis tekst
WARDZINSKIEGO,SADOWSKIEGO,BLANKIEWICZ....,jak to sie przeklada na nasze zycie w
tym miescie,z dziurawymi drogami,duzym bezrobociem,ogromna bieda,....,nie
gwarantujemy ci ms18, ze to nie polityka i rozny punkt widzenia ,bo moze szukasz
pochwal za to 27miejsce,a jak to bylo w innych latach?]ms18 napisał:
> Zobaczcie sami - ranking samorządów Rzeczypospolitej.
>
> <a
href="www.rzeczpospolita.pl/dodatki/dodatek2_060720/dodatek2_a_13.html"
target="_blank">www.rzeczpospolita.pl/dodatki/dodatek2_060720/dodatek2_a_13.html</a>
> W kategorii gminy miejskie i wiejsko-miejskie Ciechanów jest na 27. pozycji. Ws
> zystko jest wyszczególnione, zwłaszcze to, że leżymy jeśli chodzi o środki unij
> ne (trudno się nie zgodzić!).
> Zapraszam do rzeczowej dyskusji, tylko niech ten watek nie przerodzi sie znow w
> jakas klotnie, bo to jest bez sensu.
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Ranking
Ranking ms18 20.07.06, 22:55 zarchiwizowany
Zobaczcie sami - ranking samorządów Rzeczypospolitej.
www.rzeczpospolita.pl/dodatki/dodatek2_060720/dodatek2_a_13.html
W kategorii gminy miejskie i wiejsko-miejskie Ciechanów jest na 27. pozycji.
Wszystko jest wyszczególnione, zwłaszcze to, że leżymy jeśli chodzi o środki
unijne (trudno się nie zgodzić!).
Zapraszam do rzeczowej dyskusji, tylko niech ten watek nie przerodzi sie znow
w jakas klotnie, bo to jest bez sensu
Dwa lata temu słowo CIECHANÓW pojawiło się w rankingu Rzeczpospolitej
na
27
miejscu,
po dwóch latach rządów koalicji miłości o 'wilczych oczach' o nas 'ani widu
ani słychu',pan Prezydent WW posiwiał z kłopotów ,których sam chciał bo mało
mu było sławy i kasy jaką miał do tej pory,
a ponoć mamy najlepszą drużynę na Mazowszu,wg trenera W.,
gdzie rezerwowi z PiS nawet nie mogą rozgrzewki wykonać ,
by nawierzchni nie zadeptać;-)
ps.Podam więc Panu Profesorowi z IP -MATCOM link ,którego i tak nie przeczyta
,ale może jego niepełnoletni uczniowie Tak
forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=557&w=45591637&a=4559163
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Zamożność mieszkańców
Zamożność mieszkańców W jakich gminach mieszkają najzamożniejsi ludzi?
Nie Warszawa ma najbogatszych mieszkańców - stolica wśród gmin ma drugie
miejsce. Największe wpływy z podatku PIT w przeliczeniu na jednego mieszkańca
ma Podkowa Leśna.
Każdy z jej mieszkańców (włączając w to nawet osoby, które faktycznie podatku
nie płacą) odprowadzają rocznie do budżetu gminy średnio 2,5 tys złotych.
W Warszawie dochody miasta z tytułu udziałów w PIT wynoszą w przeliczeniu na
jednego mieszkańca znacznie mniej - 1,4 tys złotych.
Niektóre gminy miejskie i miasta na prawach powiatu (307):.
Pruszków (9) - 941,42
Poznan (12) - 850,73
Katowice (14) - 812,43
Mińsk Mazowiecki (16) - 756,02
Wrocław (19) - 741,20
Płock (30) - 674,29
Garwolin (46) - 060,63
Bydgoszcz (56) - 581,98
Siedlce (73) - 556,30
Sokołów Podl. (76) - 552,93
Białystok (83) - 540,16
Węgrów (94) - 522,22
Bytom (160) - 456,15
Łuków (189) - 418,07
Biała Podl. (116) - 404,40
Gminy wiejskie (2172):
gmina Siedlce (102) - 429,48
www.samorzad.pap.pl/?d=702201552591449
www.samorzad.pap.pl/dokumenty/2007/02/702201552591449_1_podatkiex.xls
Serwis Samorządowy PAP, 21.02.2007
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Policja łapie na pasach dla autobusów
Poczekaj, aż w życie wejdzie znowelizowana ustawa o ruchu drogowym. Straż
miejska wydatnie wspomoże Policję, a pieniędzmi z mandatów wypracuje niemałe
wpływy do budżetu miasta. A ponieważ liczba jej etatów zależy właściwie od
prezydenta miasta, więc szybka kalkulacja: Po ilu wystawionych mandatach przez
strażnika zwraca się etat strażnika, da Ci odpowiedź co będzie się działo na
drogach w Polsce po wejściu w życie wspomnianej ustawy. Gminy miejskie zechcą
sobie dorobić.
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Przemyśl znów drugi na Podkarpaciu
> Powiat przemyski i Przemyśl to dwie różne jednostki administracyjne.
> Miasto Przemyśl nie jest częścią powiatu przemyskiego.
Wiem o tym. Czytając te statystyki zrozumiałem, że akurat produkcja przemysłowa
jest podana NA POWIAT. Jest tam taka adnotacja, podczas gdy przy innych
statystykach jej nie ma, stąd mój wniosek że inne statystyki obejmują tylko
miasta na prawach powiatu, lub gminy miejskie, a ta jedna obejmuje miasta na
prawach powiatu + duże powiaty. To by się zgadzało, bo "duży" powiat przemyski
jest arcymizerny w porównaniu z rzeszowskim (gdzie jest kilka miast, a w
przemyskim żadnego) .
Mam nadzieje, że rozumiesz o co mi chodzi (choć nie wiem czy mam rację i nie
upieram się przy tym :)
Pozdrowienia
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Dlaczego Olsztyn nie został metropolią?
Pytajacy, na jakim obszarze te 12 miast sie rozciaga? W Toruniu tez jest dyskusja o zmianie granic.
Tylko ze chodzi tu o wchloniecie przedmiesc, gdzie dziala komunikacja miejska i czesto ne ma nawet
widocznej granicy miedzy miastem, a gmina. Zreszta w gminach okalajacych Torun nie juz praktycznie
rolnikow-sa to gminy miejskie. I w tym przypadku wchloniecie okalajacych gmin zwiekszy ilosc
mieszkancow z ok 210 tys teraz, do ok 250 tys po zmianach. A de facto taka jest teraz wielkosc miasta.
70 tys mieszkancow, to jednak spora roznica...No i jeszcze fakt, ze Torun wszedl na liste jako obszar
metropolitarny z Bydgoszcza, gdyz oddzielnie oba miasta nie byly uwzglednione. Jest to dosc logiczne
posuniecie, gdyz sa to 2 stolice woj KujPom, a odleglosc od granic miasta do granic miasta to ok 25
km. Jest w powolnej budowie droga ekspresowa i trasa 80 z szerokimi poboczami, trasa rowerowa i
planowana kolejka miejska/szybki tramwaj. Mozna tu wiec mowic o zaczatkach aglomeracji. Nie wiem,
jak to w Rzeszowie wyglada, ale Polska pd-wsch jest mniej zaludniona, wiec te 758 tys mieszkancow
jest zapewne rozrzucone na duzo wiekszym obszarze. Popraw mnie, jesli sie myle!!!:))
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Toruń vs Olsztyn które miasto ładniejsze?
> Skoro takie miasto jak np: Białystok ma podobno aglomeracje to Olsztyn ja
> rowniez posiada wystarczy spojzec na mape i przejechac sie po oklolicy i to co
> otacza Olsztyn w tym samym promieniu jest tej samej klasy i wielkosci jak i
> spełnia te same funkcje jak to co otacza Białystok wiec skoro tam jest mowa o
> aglomeracji to i w przypadku Olsztyna o niej jest mowa
Śmieszny jesteś. Białostocki obszar metropolitarny liczy 530 tys ludzi (polecam
stronę Unii Metropolii Polskich jakby ktoś miał wątpliwości) Olsztyn otaczają
same wioseczki z polami i krówkami, natomiast do Białegostoku przylegają gminy
MIEJSKIE (nie ma ani 1 wiejskiej), których stolicami bywają miasta tak stare i
bogate w zabytki jak Wasz hiperwspaniały Olsztyn. I nie p... mi tu ze 170 tys
miasto, otoczone przez max 5 wsi jest tej samej klasy i wielkości co 300tys +
ponad 200 tys w okolicy, bo to świadczy tylko o twojej zaściankowości (której
potrzebą jest ciągłe porównywanie się do nieporównywalnych:])
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Tablice rejestracyjne samochodow
Zle pamietasz. Kombinacji POZ 111X nie ma. Byla za czasow starych tablic. POZ
11XX pojawily sie po tym, jak skonczyly sie POZ X111 (czyli od POZ A000 do POZ
Y999, z wyjatkiem blokow POZ B, POZ D, POZ I, POZ O). A potem sie PZ pojawilo.
A co do malych i wiekszych miescin to podzial jest co najwyzej na gminy miejskie
i wiejskie. Swarzedz akurat nalezy do wiejskich. Gminy miejskie to np Lubon
(czyli takie na ktore sklada sie wylacznie miasto).
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Zakusy na budżetowe pieniądze
Co krzywdzi Łódz w algorytmie? To, ze algorytm jest tak ulozony, ze wiecej
pieniedzy dostaja male gminy (zwlaszcza wiejskie), a mniej pieniedzy duze gminy
miejskie. Algorytm nie bierze pod uwage bogactwa gminy tylko wielkosc. W
zwiazku z tym Łódź dostaje (proporcjonalnie) mniej pieniedzy niz bogaty
Kleszczow. Prawda, ze absurd? I wlasnie o zmiane tego stanu rzeczy walcza
wladze miasta (zeby algorytm albo nikogo nie uprzywilejowywal, albo
uprzywilejowywal gminy nie wedlug wielkosci, ale wedlug zamoznosci).
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: zew gleby to zew smierci
Popieram.
W Polsce, jak to był ujął Marksiu, tak zwane ogródki działkowe
okazały się być jednym z najtrwalszych reliktów "zdobyczy
socjalizmu". Mimo, że często stosunki własnościowe nie zostały
uregulowane, bo gminy miejskie robią w gacie ze strachu przed
przynajmniej oddaniem w dzierżawę wieczystą dotychczasowym
użytkownikom.
Ja nie mam czegoś takiego, ale chętnie wychodzę sobie pobiegać "na
działki" na Saskiej Kępie i mam nadzieję, że Bufetowa nie zrobi z
działek parkingu pod ME 2012, a tym bardziej nie opyli ich
deweloperom, żeby lubelska emigracja zarobkowa nie musiała mieszkać
pod mostem.
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: nazewnictwo urzedów samorządu
Użytkownik Pawel napisał:
| Drodzy, Jak powinna wyglądać poprawna nazwa urzędu gminy? np. jeśli mamy | Gminę Mielec to nazwa urzędu powinna brzmieć "Urząd Gminy Mielec" czy "Urząd | Gminy w Mielcu" ? Bo jak wiadomo z prawnego punktu widzenia tylko jedna | nazwa z powyższych powinna być poprawna. Parę lat temu "Urząd Miejski w Poznaniu" przemianował się na "Urząd Miasta Poznania". Ta druga nazwa, widać, musi posiadać jakiś dyskretny urok, który przeważył na jej korzyść ;)
Pleciesz, Waść! To wynika z przepisów. Patrz też: http://www.bip.gov.pl/document.asp?id=1#p43 A tamże m.in.: "Odnosząc się do kwestii poprawności nazw urzędów (np. Urząd Miasta Pruszków czy Urząd Miasta w Pruszkowie) za poprawną wersję należy uznać sformułowanie Urząd Gminy (Miejski, Miasta) + nazwa jst. Zwrot np. "Urząd Gminy w Pruszkowie" wskazuje na siedzibę urzędu (w Pruszkowie) a nie odnosi się do nazwy gminy, której jest urzędem (Urząd Miasta Pruszków). Na wyjaśnienie zasługuje także sprawa nazewnictwa organu wykonawczego gminy (rady gminy). Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, póz. 1591 ze zm) jeżeli siedziba rady gminy znajduje się w mieście położonym na terytorium tej gminy, rada nosi nazwę rady miejskiej. Jest to jedyny zapis rangi ustawowej odnoszący się do nazewnictwa organu wykonawczego gminy inny niż ogólne sformułowanie "rada gminy". Nieformalnie funkcjonuje podział gmin na gminy wiejskie (na terenie których nie ma miejscowości posiadających status miasta), gminy miejsko-wiejskie (gminy na terenie których znajdują się miejscowości o statusie miasta) oraz gminy miejskie (gminy o statusie miasta). W związku z powyższym w "Instrukcji kancelaryjnej dla organów gmin i związków międzygminnych" (rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1999 r. Dz. U. Nr 112, póz. 1319 ze zm), w załączniku dotyczącym wzorów pieczęci nagłówkowych i podpisowych sugeruje się, aby w odniesieniu do gmin wiejskich używać zwrotów rada gminy - urząd gminy, w gminach miejsko-wiejskich rada miejska - urząd miejski (wyjątkowo z użyciem "w" - np. rada miejska w Giżycku), w gminach miejskich rada miasta - urząd miasta." Pozdrawiam Janusz
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Zmany w taryfie
Adam Jankowiak [HBL] napisał(a): | Ale moze po prostu wladze chca wydawac mniej?
Nie da się tak, bo wtedy WIĘCEJ płacą mieszkańcy z własnej kieszeni.
Nie do konca sie moge zgodzic. Zobacz w ten sposob: na Srodke jedziesz prawie pol godziny. Normalny bilet kosztuje 3 zl. W Poznaniu normalny bilet polgodzinny kosztuje 2,60 zl. A cena wozokm w Poznaniu jest okolo 3 razy wieksza - bo Poznan ma ponad 7 zl, a Swarzedz okolo 2,50 zdaje sie. | Tak, ale tu zbudowanie drogi wiaze sie np z budowa kanalizacji -dluzej | i drozej. | Teraz np na moim osiedlu postawiono latarnie - bedzie tego kilkaset | sztuk. To kosztuje!
Daj spokój. koro gmina inwestuje w lampy, to chyba wie co robi. Ja jednak wolałbym mieć autobus co 10 minut, a nie głupie lampy czy ławki.
To nie sa glupie lampy, bo mnie np wkurwialo, ze jak wracalem w nocy do domu to na osiedlu mialem ciemno jak w dupie. To jets zwyczajnie niebezpieczne! A lawki swarzedzkie... no wielu ludziom one sie oplacaly i tyle. | Ale jak porownujesz, to porownuj do przecietnych. Bo z Twoich porownan | mozna wysunac wniosek, ze srednia KM jest w Poznaniu, a oscienne gminy | to zwykly syf.
Bo tak jest.
Z calym szacunkiem do kolegow ze Slaska - ale przejedz sie tam i zobacz jak tam funkcjonuje KM. Albo chociaz poczytaj co sami o tym pisza. Swarzędz to miasto, a reszta to wiochy, nie zapominaj o tym.
Bzdura. Kornik i Lubon to rowniez miasta. Nie wiem jak Czerwonak. A Swarzedz jako gmina jest gmina wiejska - gminy miejskie to tylko Kornik i Lubon zdaje sie.
A jak na standardy miejskie to trudno komunikację swarzędzką porównywać po pozostałych podmiejskich, bo to zwykłe nadużycie.
Dlaczego? Bo Ci nie pasuje argument? Bo Swarzedz wypadnie dobrze, do innych konkurentow dyskwalifikujesz?
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Zmany w taryfie
| Adam Jankowiak [HBL] napisał(a): | | Ale moze po prostu wladze chca wydawac mniej? | | Nie da się tak, bo wtedy WIĘCEJ płacą mieszkańcy z własnej kieszeni. | | | Nie do konca sie moge zgodzic. Zobacz w ten sposob: na Srodke jedziesz | prawie pol godziny. Normalny bilet kosztuje 3 zl. W Poznaniu normalny | bilet polgodzinny kosztuje 2,60 zl. A cena wozokm w Poznaniu jest okolo | 3 razy wieksza - bo Poznan ma ponad 7 zl, a Swarzedz okolo 2,50 zdaje sie. Ale nie przytaczaj mi tu cen wozokilometrów. Mnie interesuje, ile płaca ludzie, a nie gminy na utrzymanie danego przewoźnika. | | Tak, ale tu zbudowanie drogi wiaze sie np z budowa kanalizacji -dluzej | | i drozej. | | Teraz np na moim osiedlu postawiono latarnie - bedzie tego kilkaset | | sztuk. To kosztuje! | | Daj spokój. koro gmina inwestuje w lampy, to chyba wie co robi. | Ja jednak wolałbym mieć autobus co 10 minut, a nie głupie lampy czy ławki. | | | To nie sa glupie lampy, bo mnie np wkurwialo, ze jak wracalem w nocy do | domu to na osiedlu mialem ciemno jak w dupie. To jets zwyczajnie | niebezpieczne! | A lawki swarzedzkie... no wielu ludziom one sie oplacaly i tyle. To sobie przyjedź do Swarzędza i posiedź sobie na nich. Tylko uważaj, byś nie przymarzł do niej:-) | | Ale jak porownujesz, to porownuj do przecietnych. Bo z Twoich porownan | | mozna wysunac wniosek, ze srednia KM jest w Poznaniu, a oscienne gminy | | to zwykly syf. | | Bo tak jest. | | | Z calym szacunkiem do kolegow ze Slaska - ale przejedz sie tam i zobacz | jak tam funkcjonuje KM. Albo chociaz poczytaj co sami o tym pisza. Ale co to ma do rzeczy? Może niedługo będziesz nas przyrównywał do komunikacji lwowskiej? | Swarzędz to miasto, a reszta to wiochy, nie zapominaj o tym. | | Bzdura. Kornik i Lubon to rowniez miasta. Nie wiem jak Czerwonak. | A Swarzedz jako gmina jest gmina wiejska - gminy miejskie to tylko | Kornik i Lubon zdaje sie. No ale Luboń to jak Poznań, a Kórnik jest daleko. A to, czy coś jest gminą wiejską czy nie, nie ma znaczenia. | A jak na standardy miejskie to trudno komunikację swarzędzką porównywać | po pozostałych podmiejskich, bo to zwykłe nadużycie. | | | Dlaczego? Bo żadna inna nie obsługuje 10-ciu osiedli. | Bo Ci nie pasuje argument? Chyba Tobie, bo powołujesz się na kuriozalne przykłady. | Bo Swarzedz wypadnie dobrze, do innych | konkurentow dyskwalifikujesz? Nie wiem, o co Ci chodzi w tym pytaniu.
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: [pr] Kto będzie jeździł za miasto?
HeJ tszydlowski popełnił był: Czyje linie literowe? /.../ Nowe przepisy o transporcie zbiorowym powodują, że gminy miejskie nie będą mogły od 1 stycznia 2004 finansować linii autobusowych wychodzących poza ich granice.
Że co??????????????????????????????????????????????????????????????????
Jestem w szoku - albo mają zamiar wejść jakieś nowe przepisy, albo jest to kolejna radosna interpretacja. Pierwsze jest mało prawdopodobne, bo raczej już bym wiedział. Co do drugiego - ciekaw jestem, czy jest to interpretacja urzędników, czy dziennikarzy... (dla zainteresowanych - na moje oko chodzi o ustawę o transporcie drogowym, precyzującą, co to jest komunikacja miejska. Najwyraźniej radni Radomia i okolic nie chcą stworzyć porozumienia komunalnego i stąd cyrk) (uwaga osobista innego typu - a ciekawe, że gminy nie-miejskie będą miały dopłacać do linii biegnących po terenie sąsiedniego miasta :-P ) Od nowego roku komunikację podmiejską organizować będą przewoźnicy, a nie Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji.
ROTFL kwadratowy. Czyli mamy dezintegrację... Szkoda, że nie znam na tyle warunków radomskich, by móc sięchoćby wypowiedzieć, jakie to przyniesie konsekwencje dla rynku usług komunikacji.
To oni ustalą cenę biletów,
Jeśli to ma być "komunikacja miejska" to nie oni, bo to jest prawnie obwarowane. Jeśli to nie ma być komunikacja miejska, to jest to nic innego, jak model busiarsko-zderegulowany.
Teraz MPK jest niemal monopolistą w radomskiej komunikacji podmiejskiej i chce utrzymać tę pozycję.
Pytanie do autochtonów - czy na "literówkach" są inne bilety niż na liniach miejskich? ( = na miejskich - bilety MZDiK, na podmiejskich - MPK)
Do konkurencji nie zamierza stawać ITS Michalczewski, który obsługuje jedną linię podmiejską - popularną "agatkę".
A na tej linii ITS ma swoje bilety?
Wybaczcie lamerskie pytania, ale mnie w tym kraju jużnic nie zdziwi. Najwyraźniej wygląda na to, że pod rządami znowelizowanej ustawy o transporcie drogowym w różnych miastach będą funkcjonowały systemy wzajemnie (z legalnego punktu widzenia) wykluczające się, a nikt nie będzie w stanie odpowiedzieć, który model jest zgodny w prawem... PZDR bm PS. Jak dobrze, że mieszakm blisko Ostravy...
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Komunikacja miejska na Śląsku
On Mon, 07 May 2001 19:14:38 GMT, memp@pkt.katowice.pl (Jakub Jackiewicz) wrote: Szymon Nitka wrote:
| Interesuje mnie, ile jest odrębnych zakładów komunikacji obsługujących | szeroko rozumianą aglomerację śląską? Autobusy, tramwaje, trolejbusy? Najpierw trzeba określić zakres aglomeracji śląskiej
A mnie momentami na słowo "aglomeracja śląska" robi się niedobrze. To jest chyba najmniej właściwe określenie, jakiego można użyć dla tego regionu. Ja osobiście używam terminu "konglomeracja", czyli sytuacji, w której możemy wyróżnić kilka miast pełniących rolę wiodącą. Przypomnę może definicje: aglomeracja - dominująca rola miasta tworzącego centrum wokół gminy miejskie, miejsko-wiejskie i wiejskie konurbacja - żadne z miast nie ma praktycznie większego znaczenia konglomeracja - z łac. zlepieniec - można wyróżnic kilka ośrodków pelniących rolę przewodnią. metropolis - duży obszar skupisk miejskich Owszem, istnieje podział "aglomeracji miejsko-przemysłowych", w którym wyróżniamy: aglomerację, konglomerację (rzadko używane pojęcie) oraz konurbację i metropolis, ale nazwanie całości aglomeracjami miejsko-przemysłowymi tworzy właśnie takie "maślane masło z masłem", stąd też zamiast "aglomeracje-przemysłowe" używam "skupiska miejsko-przemysłowe". Andrzej 'ASO' Soczówka "Odezwij się; - bo strzelę przeciw Twej naturze, Jeśli jej w gruzy nie zburzę, To wstrząsnę całych państw Twoich obszarem;"
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Aster City i internet na osiedlu Sielce (długie)
^^^^^^^^^^^^^ A w rzeczywistości będzie wiecej gdyż rachunki trzeba przeprowadzić dla każdej gminy z osobna. A gdzie inne miasta w ktorych PTK może również zechcieć oferować internet? Dla ustalenia uwagi powiem że koncesja ogólnopolska kosztuje jakieś drobne 800 000 EURO, przy czym wiekszość tej sumy robią duże gminy miejskie. A tak swoją drogą to gdzie Ty chłopie pracujesz że 100 000 EURO to dla Ciebie grosze. ;-)))
heh, zaprawde zabawny jestes, po to ,zeby wprowadzic usluge transmisji danych na takim obszarze jak Wawa trzeba wydac kilka milionow dolarow na modernizacje (jesli trzeba budowac to wiecej) sieci + setki tysiecy na sprzet, co to jest 100kilo EURO przy takich inwestycjach? tyle co 2 dobre routery? heh
zostaje zniesiona 01.01.2001
Koncesja zostanie zniesiona tylko na oferowanie dostepu dial-up, koncesja na dostep po łaczach stałych czyli tzw transmisje danych zostaje tak jak i była.
to widocznie zyjemy w innych krajach: USTAWA z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej. (Dz. U. Nr 101, poz. 1178) ----- Rozdział 3 Koncesjonowanie działalności gospodarczej Art. 14. 1. Uzyskania koncesji wymaga wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie: 1) poszukiwania lub rozpoznawania złóż kopalin, wydobywania kopalin ze złóż, bezzbiornikowego magazynowania substancji oraz składowania odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych, 2) wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, 3) wytwarzania, przetwarzania, magazynowania, przesyłania, dystrybucji i obrotu paliwami i energią, 4) ochrony osób i mienia, 5) transportu lotniczego oraz wykonywania innych usług lotniczych, 6) budowy i eksploatacji autostrad płatnych, 7) zarządzania liniami kolejowymi oraz wykonywania przewozów kolejowych, 8) rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych. ------- moze sie myle i jakis prawnik mnie poprawi, ale ktora dziedzina wg Ciebie jest transmisja danych? moze to podpada pod gornictwo? pozdrawiam, hF
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Z cyklu - dlaczego nie ma dróg i połączeń... Raclawicka - (al Piastow i O. Beyzyma) NeoEZN?
On 2008-08-26 10:04:45 +0200, "Wojtek H." <sp6@skasuj.poczta.onet.plsaid: O żesz.... Piszesz o ogródkach działkowych? Jakim reliktem po PRL?
Temat ogródków to nowomowa, demagogia i propaganda władzy, służąca temu aby odzyskać tereny zajmowane przez ogródki. To temat ogólnopolski. Teraz się rozsewa takie teksty w mediach aby przekonać społeczeństwo że ogródki szkodzą architekturze miasta - smrodzą, brudzą, i w ogóle są fe bo z PRLu. Podobnie jak 50 lat temu hasło o "zaplutych karłach reakcji". Metoda ta sama, cel podobny - przekonać społeczeństwo do zupełnie fałszywej tezy. Próbuje się legislacyjnie rozwiązać PZD (były dwukrotnie podchody, teraz chyba szykuje się trzecia próba, nie jestem na bieżąco), aby pozbawić ogrody scentralizowanej ochrony. Wabi się działkowców fałszywymi hasłami typu uwłaszczenie. Oczywiście to tylko wabik. A gminy miejskie sobie bez problemu i szybciutko poradzą z pojedynczymi działkowcami, a i nie trzeba wówczas ogordu odtwarzać, wystarczy zabrać i finito.
Tam ogródki działkowe istniały na początku XX wieku. W dokładnie takiej formie jak teraz. Nie wiem, kiedy dokładnie zostały założone, ale pewnie dziesiątki lat wcześniej. Więc zamiast o relikcie PRL, mów raczej o zabytkowych poniemieckich ogródkach działkowych.
Niestety obecna władza zaślepiona ogromnym szmalem ma w du#ie wszystko inne. W postrzeganiu władz miasta - wszystkie ogródki działkowe mają zniknąć z terenu miasta. Wcześniej czy później. Smutne. Tak wygląda szacunek do obywateli. Teraz liczy się szacunek dla forsy.
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: ale obciach dla Krakowa !!!!!!!!!!!!!!!
Kraków to nie tylko samo miasto, ale też okoliczne gminy... Nie zawsze gminy
miejskie.
W Olkuszu też minimalnie wygrał PiS. Jak mi wstyd...
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Pieniądze wsi szkodzą
ewa1-23 napisała:
> 1. to politycy ze strachu tolerują ogromną szarą strefę, jaką jest
rolnictwo -
> nikt nie wie, jakie są przychody na wsi, a podatki są
płacone "statystycznie" (
> nie mówiąc o agroturystyce, od której w ramach pewnych ograniczeń
dot. ilości p
> okojów nie płaci się nic!)
> 2. To rolnicy nie płacą składek zdrowotnych, co oznacza
dyskryminację obywateli
> płacących składki od najniższych przychodów i żerowanie na
podatnikach (co jes
> t niezgodne z Konstytucją)
> 3. rolnicy nigdy nie będą zainteresowani pracą, skoro na dopłaty
do rolnictwa i
> dzie ponad połowa dotacji unijnych, do tego trzeba będzie doliczyć
dopłaty do p
> aliwa, kredytów preferencyjnych, opłacanie KRUS i składek
zdrowotnych.Więc nic
> dziwnego, że młodzi ludzie po studiach w mieście mogą zarabiać
minimalną pensj
> ę i płacić podatki, a rolnik nie będzie pracował za byle jakie
pieniądze!
>
> Ta cała sytuacja jest wynikiem głupoty i nikczemności polityków.,
którzy boją s
> ię egzekwować stosowanie Konstytucji w Polsce, a do tego stwarzają
fałszywe war
> unki, w których na wsi rodzina może przeżyć z 1ha i jednego
krowiego ogona, bo
> ma zapomogi, obiady dla dzieci, pieniądze z gminy na książki itd.
Wystarczyło b
> y przeprowadzć badania, jaka jest gotowość podjęcia pracy przez
biednych rolnik
> ów i jaki udział w wydatkach gminy mają wydatki socjalne. Przecież
to, co się d
> zieje, jest zwykłą grandą! Co do bogatych rolników... to szkoda
gadać.
>
> No, ale skoro elektoratem naszych polityków są ludzie pasożytujący
na cudzych p
> odatkach, to wielu podatników czuje się obywatelami II gatunku, a
zatem zwolnio
> nymi z obowiązku brania udziału w wyborach.
>
> A politycy za jednym zamachem demoralizują społeczeństwo -
rolników poprzez tol
> erowanie szarej strefy, podatników - z powody robienia z
nich "jeleni". Gratula
> cje dla posłów przysięgających na Konstytucję!
Kobieto ty puchu marny.Powiedz ile gminy miejskie wydają na socjał?
Ile lokali socjalnych muszą wybudować miasta ? Ile wypłaca się
zasiłków dla bezrobotnych w miastach ? I myśl trochę myślenie nie
boli.
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Rewitalizacja Wielkopolska
Jestem co prawda ze wspomnianego Dolnego Śląska, ale dla mojej gminy środki na
rewitalizację to być albo nie być (mamy trochę ponad 20 ty. mieszkańców, co
bardzo zawęża dostęp do środków zewnętrznych) więc śledzę na bieżąco negocjacje
naszego RPO. Miałam okazję uczestniczyć w spotkaniu z pracownikami UMWD i z
tego co mówili to z uwagi na stanowisko KE w zakresie rewitalizacji to
rozwiązania wprowadzone po I rundzie negocjacyjnej do projektu RPO (dokładnie
13 lipca 2007) będą "zaproponowane" we wszystkich województwach realizujących
tego typu działania. Oczywiście mam na myśli zasady wyznaczania obszarów
rewitalizacji, bo jeśli chodzi o opiniowanie przez IZ LPR-ów to wynika to
raczej z pierwotnych założeń RPO wg których wszystkie wybrane do
działania "Miasta" gminy miejskie tj. 37 miast powyżej 10 tys. mieszkańców
miały mieć pewną "pulę" środków w ramach alokacji. Potem zmieniono to na limity
kwotowe dla poszczególnych kategorii miast ( np. 20-40 tys. mieszkańców 27 %
alokacji czyli w bardzo dużym uproszczeniu miasto mogłoby w najlepszym
przypadku liczyć na ok. 6-7 mln zł). Jednocześnie wprowadzono "haczyk" tj.
wyłączenie możliwość składania wniosków w ramach pozostałych priorytetów na
inwestycje na obszarach ujętych w LPR ( za wyjątkiem przedsiębiorców). Podczas
negocjacji KE zakwestionowała taką koncepcję rozdziału środków i teraz sytuacja
wygląda tak, że jedno miasto może nie dostać nic a drugie dzięki lepszemu
przygotowaniu LPR zgarnąć dużą część alokacji. A że niestety jest tak, że ci,
którzy najbardziej potrzebują rewitalizacji dość często nie radzą sobie
w "konkursach piękności o dotację UE" wprowadzono opiniowanie przez IZ LPR,aby
dać miastom szansę na ewentualną aktualizację LPR tj. wykreślenie tej części
przedsięwzięć, których realizacja w ramach LPR nie zostanie przez gminę
uzasadniona w sposób jakiego oczekuje IZ. Z uwagi na to, że oczekiwania w
zakresie rewitalizacji są wszędzie bardzo duże (nie da się ukryć, że w okresie
2004-2006 miasta została w zakresie środków potraktowane trochę po macoszemu) a
środki ograniczone moim skromnym zdaniem wasza IZ także opracuje jakiś
system "preselekcji" w ramach rewitalizacji.
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Wybory samorządowe w Polsce 2006
Nasz głos może uzyskać dodatkowy mandat partii, na którą wcale nie mieliśmy
zamiaru głosować. Czy to nie jest chore?
Przy wyborach do rad powiatów i sejmików województw, a także przy wyborach do
rad gmin z ludnością powyżej 20 tys. Są to gminy miejskie i pewna grupa gmin
miejsko-wiejskich. Tam bowiem obowiązuje ordynacja proporcjonalna. Choć i
wówczas głosuje się stawiając krzyżyk przy konkretnym nazwisku, po to, by
ustalić kolejność kandydatów na liście według liczby uzyskanych głosów, to głos
tak oddany zalicza się na również dobro danej listy (danego komitetu
wyborczego). Może się więc zdarzyć, że lista, na którą głosujemy, nie uzyska
tylu głosów, by przejść próg 5%. Nie będzie wówczas brała udziału w podziale
mandatów.
A co wtedy z naszym głosem? Jeśli taka lista lokalnego komitetu była zgłoszona
jako samodzielna – nasz głos przepadnie. Jeśli jednak lista ta należała do
bloku, głosy oddane na listy, które nie przeskoczą progu, zostaną podzielone
pomiędzy pozostałe zblokowane partie (komitety). Mamy więc dwie wiadomości:
dobrą i złą. Dobra jest taka, że głos oddany na mały komitet wyborczy nie
przepadnie, zostanie uwzględniony w podziale mandatów, wzmacniając pozycję
całego bloku list. Zła wiadomość jest taka, że wówczas może się okazać, iż głos
pozwolił uzyskać dodatkowy mandat partii, na którą wcale nie mieliśmy zamiaru
głosować.
wybory2006.wp.pl/kat,59488,wid,8591412,wiadomosc.html?rfbawp=1163120992.944&ticaid=12a7b
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Wójtowie wstyd...
ranking gmin 2006 "Krosno, Błażowa, Ropczyce, Rymanów, Krościenko Wyżne, Białobrzegi, Radomyśl
nad Sanem, Cisna i Tryńcza znalazły się wśród najlepszych polskich samorządów
ogłoszonym w czwartek przez "Rzeczpospolitą".
Gazeta, jak co roku, wnikliwie przestudiowała finanse gmin, inwestycje i sposób
zarządzania. Zanalizowała też ankiety, które rozesłała do samorządów. Tak
powstał "Ranking Samorządów 2006" przedstawiający najlepsze miasta na prawach
powiatu, gminy miejskie i miejsko - wiejskie oraz gminy wiejskie.
Krosno i Krościenko w czołówce
W kategorii miast na prawach powiatu na miejscu 23. (na 25) znalazło się
Krosno. Miasto ma się czym pochwalić, bo jego wyniki nie są znacząco niższe niż
liderów rankingu, Rybnika i Krakowa. Dobrą notę Krosno uzyskało zwłaszcza
dzięki umiejętnemu pozyskaniu środków unijnych dla swoich mieszkańców.
Sąsiadujące z miastem Krościenko Wyżne wypadło jeszcze lepiej. Znalazło się na
10. miejscu wśród 50 najlepszych gmin wiejskich. - To dla nas duże wyróżnienie -
przyznaje Jan Omachel, sekretarz Urzędu Gminy Krościenko Wyżne. - Klucz do
sukcesu? Współpraca gminy z mieszkańcami i realizowanie dobrych planów.
Z rankingu mogą być też zadowoleni w Błażowej, Ropczycach i Rymanowie. - Dużo
inwestujemy w ochronę środowiska, oświatę i infrastrukturę drogową -
podsumowuje wyniki Wojciech Farbaniec, zastępca burmistrza Rymanowa. - Teraz
czekamy na pieniądze na kolejne inwestycje."
****
Wyróżnione gminy z Podkarpacia:
Gminy wiejskie
10. Krościenko Wyżne
16. Białobrzegi
20. Radomyśl nad Sanem
46. Cisna
50. Tryńcza
Gminy miejskie i miejsko - wiejskie
55. Błażowa
79. Ropczyce
85. Rymanów
Miasta na prawach powiatu
23. Krosno
www.pressmedia.com.pl/sn/wydarzenia/d2.asp?u_file=wczoraj/f%2ETXT
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: "złota setka samorządów"
"to są gminy znakomite" "Stolica Wielkopolski - Poznań, podlaska Choroszcz i Krościenko Wyżne na
Podkarpaciu - takie są najlepsze polskie gminy w Rankingu
Samorządów "Rzeczpospolitej" 2005.
Nasz ranking ma na celu wskazanie najlepiej zarządzanych miast i gmin w Polsce.
Nagrodziliśmy te samorządy, które najlepiej dbają o rozwój i podniesienie
jakości życia mieszkańców przy zachowaniu reguł odpowiedzialności i
bezpieczeństwa finansowego.
Przeanalizowaliśmy dane w trzech kategoriach samorządów:
• gminy wiejskie
• miasta na prawach powiatu,
• pozostałe gminy miejskie i miejsko-wiejskie. Krościenko Wyżne, Poznań i
Choroszcz to bezapelacyjni zwycięzcy.
- Gratuluję zwycięzcom, uważam, że na czele rankingu znalazły się znakomite
gminy - mówi prof. Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący kapituły, która
dokonała wyboru najlepszych samorządów. - Polski samorząd profesjonalizuje się.
Poprawia się jakość zarządzania, zwłaszcza w dziedzinie finansów.
Zwycięzcy nie kryją zadowolenia. - Pracujemy dla mieszkańców, którzy nam
zaufali. Ranking tylko potwierdza, że dobrze wypełniamy naszą misję - podkreśla
wójt Krościenka Jan Kuźnar, który gminą kieruje od siedmiu lat.
Ryszard Grobelny, prezydent Poznania: - Inwestorzy oceniają nas jako miasto o
przyjaznym klimacie inwestycyjnym. Najbardziej cenią dużą wydajność pracowników
i poznańską kulturę pracy.
Także burmistrz Choroszczy zachęca do inwestowania: - Podatki mamy średnio o 20
procent niższe niż sąsiedni Białystok. Zwalniamy też z podatków lokalnych
firmy, które zatrudniają naszych mieszkańców - mówi Jerzy Ułanowicz.
Inwestycje to oczko w głowie najlepszych gmin. Dlatego w Rankingu
Samorządów "Rzeczpospolitej" 2005 zbadaliśmy także i ten element. Gminą, która
w przeliczeniu na jednego mieszkańca wydaje najwięcej na inwestycje, jest
łódzki Kleszczów. Ta sama gmina przoduje także pod względem wydatków na ochronę
środowiska. Z kolei w zdobywaniu środków z Unii Europejskiej prym wiedzie
Pieńsk na Dolnym Śląsku."
www.rzeczpospolita.pl/dodatki/dodatek1_050726/dodatek1_a_2.html
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: CZĘSTOCHOWA...czy...LUBLINIEC
no co ty, nie ma wioski która miała by taką powierzchnie, chyba ze gmina
wiejska, ale to cała gmina, natomiast Cz-wa i L-c to gminy miejskie. Nie wiem
czemu nam, Częstochowie przypisano nam Lubliniec:(
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Tego nie przeczytacie nigdzie nawet po sąsiedzku.
W pierwszych dniach stycznia Związek Powiatów Polskich ogłosił
wyniki zeszłorocznej edycji Rankingu Powiatów i Gmin.
Ranking Związku Powiatów Polskich to zestawienie wyników, jakie od
pięciu lat uzyskują gminy i powiaty w ogólnopolskiej klasyfikacji
prowadzonej przez Związek Powiatów Polskich.
ZPP jest miejscem, gdzie samorządowcy mogą wymieniać się
informacjami i pomysłami. Aby propagować społeczeństwo informacyjne
została utworzona strona internetowa na której samorządowcy
powiatowi informują o prowadzonych inwestycjach, przedsięwzięciach
czy inicjatywach. W roku 2003 pojawił się pomysł, by koleżeńską
wymianę informacji zamienić w rywalizacje i tak powstał ogólnopolski
ranking Związku Powiatów Polskich.
Samorządy sklasyfikowane w rankingu oceniane są na bieżąco przez
ekspertów Związku Powiatów Polskich, według aż kilkudziesięciu
kryteriów zgrupowanych w ośmiu grupach tematycznych takich jak:
1. działania proinwestycyjne i prorozwojowe,
2. rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz
funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego,
3. rozwój społeczeństwa informacyjnego,
4. rozwój społeczeństwa obywatelskiego,
5. umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji,
6. promocja rozwiązań ekoenergetycznych, proekologicznych i
prozdrowotnych,
7. współpraca krajowa i międzynarodowa
8. działania promocyjne.
Warto podkreślić, że udział w Rankingu ZPP jest bezpłatny, a mogą w
nim uczestniczyć wszystkie gminy, powiaty i miasta na prawach
powiatu z całej Polski. Ranking prowadzony jest w podziale na cztery
kategorie jednostek samorządu terytorialnego: 1) powiaty, 2) miasta
na prawach powiatu, 3) gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz 4)
gminy wiejskie. Ranking trwa cały czas, natomiast na koniec każdego
roku następuje podsumowanie, a następnie wszyscy laureaci otrzymują
stosowne puchary i dyplomy.
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Ogromna porażka Miasta Zabrze - wstyd !
W pierwszych dniach stycznia Związek Powiatów Polskich ogłosił
wyniki zeszłorocznej edycji Rankingu Powiatów i Gmin.
Ranking Związku Powiatów Polskich to zestawienie wyników, jakie od
pięciu lat uzyskują gminy i powiaty w ogólnopolskiej klasyfikacji
prowadzonej przez Związek Powiatów Polskich.
ZPP jest miejscem, gdzie samorządowcy mogą wymieniać się
informacjami i pomysłami. Aby propagować społeczeństwo informacyjne
została utworzona strona internetowa na której samorządowcy
powiatowi informują o prowadzonych inwestycjach, przedsięwzięciach
czy inicjatywach. W roku 2003 pojawił się pomysł, by koleżeńską
wymianę informacji zamienić w rywalizacje i tak powstał ogólnopolski
ranking Związku Powiatów Polskich.
Samorządy sklasyfikowane w rankingu oceniane są na bieżąco przez
ekspertów Związku Powiatów Polskich, według aż kilkudziesięciu
kryteriów zgrupowanych w ośmiu grupach tematycznych takich jak:
1. działania proinwestycyjne i prorozwojowe,
2. rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz
funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego,
3. rozwój społeczeństwa informacyjnego,
4. rozwój społeczeństwa obywatelskiego,
5. umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji,
6. promocja rozwiązań ekoenergetycznych, proekologicznych i
prozdrowotnych,
7. współpraca krajowa i międzynarodowa
8. działania promocyjne.
Warto podkreślić, że udział w Rankingu ZPP jest bezpłatny, a mogą w
nim uczestniczyć wszystkie gminy, powiaty i miasta na prawach
powiatu z całej Polski. Ranking prowadzony jest w podziale na cztery
kategorie jednostek samorządu terytorialnego: 1) powiaty, 2) miasta
na prawach powiatu, 3) gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz 4)
gminy wiejskie. Ranking trwa cały czas, natomiast na koniec każdego
roku następuje podsumowanie, a następnie wszyscy laureaci otrzymują
stosowne puchary i dyplomy.
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: A gdzie Pruszków?
A gdzie Pruszków? Aktualność
GRODZISK MAZOWIECKI NAJLEPSZĄ GMINĄ NA ZACHODNIM MAZOWSZU
(Zam: 21.07.2008 r., godz. 10.34)
17 lipca 2008 r. „Rzeczpospolita” ogłosiła Ranking Samorządów 2008.
Kapituła Rankingu pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka ustaliła
wyniki rankingu po wnikliwym przestudiowaniu finansów gmin. Ranking
ma na celu wskazanie najlepiej zarządzanych gmin w Polsce.
Nagrodzone zostały samorządy, które:
• najlepiej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia mieszkańców,
zgodnie z regułami odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansowego,
• aktywnie pozyskują fundusze z Unii Europejskiej,
• aktywnie współpracują z lokalnymi organizacjami pozarządowymi,
• dużo inwestują w ochronę środowiska i infrastrukturę drogową.
Gmina Grodzisk Mazowiecki już po raz kolejny znalazła się w setce
najlepszych samorządów zajmując 12 miejsce w skali całego kraju w
kategorii „Gminy miejskie i miejsko-wiejskie” i tym samym została
oceniona najwyżej spośród gmin Zachodniego Mazowsza.
Wyprzedziliśmy: Żyrardów (47), Milanówek (59), Błonie (61) z
pierwszej setki rankingu oraz większość naszych sąsiadów, dla
których zabrakło miejsca w pierwszej setce.
Bardzo cieszymy się z tak wysokiej, i co jest szczególnie istotne –
niezależnej, oceny naszej pracy. W poprzednim rankingu
Rzeczpospolitej byliśmy na siedemnastym miejscu, teraz na dwunastym.
Dołożę wszelkich starań, abyśmy w następnym roku znaleźli się w
pierwszej dziesiątce samorządów naszego kraju – skomentował Grzegorz
Benedykciński, Burmistrz Grodziska Mazowieckiego.
źródło:
www.grodzisk.pl/index.php?cmd=aktualnosci&opt=pokaz&id=751
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: panowie radni czas sprzątac miasto
dziury i remonter drogowy krzysztof.murawski napisał:
> Prawdopodobnie na tym też się nie znam, ale obawiam się, że
remonter
> może nieco zawieść pokładane wnim nadzieje. większość ulic w
Zębkach
> to albo bruk, albo sześciokątne płyty, albo piasek polany cienko
> asfaltem. Tego nie da się remontować, trzeba budować od początku.
Panie Krzysztofie w tym co Pan mówi jest wiele racji. Większość ulic
właściwie należałoby rozebrać i zbudować od nowa. Problem tylko w
tym że cząstkowy remont drogi jest o wiele tańszy niż rozebranie
starej drogi, budowa nowej podbudowy żwirowo-piaskowej i położenie
dywanika asfaltowego. Taka procedura będzie stosowana np. przy
budowie przez Powiat ul. Batorego. Niecałe dwa kilometry nowej ulicy
będą kosztować ok. 6 mln złotych.
Dysponują ok. 40 km utwardzonych ulic i drugim tyle dróg gruntowych
jest jasne że Ząbek nie stać na proces jednoczesnej budowy ulic,
szacowany przeze mnie na ok. 120-150 mln zł.
Wiele ulic nie opłaca się teraz budować od początku lub wręcz się
nie da, z uwagi na brak wodociągów, kanalizacji lub właściwego
odwodnienia. Kolejność i zdrowy rozsądek muszą być zachowane.
Większość mieszkańców ze zrozumieniem przyjmuje wyjaśnienia, iż
najpierw musi powstać infrastruktura podziemna a dopiero na końcu
nawierzchnia drogi.
Trzeba także zwrócić uwagę na fakt, iz Unia Europejska nie daje
funduszy na remonty lub budowę dróg stricte lokalnych. tego typu
inwestycje gminy miejskie będą zmuszone realizować z własnych
funduszy. Stąd też opracowany przez Referat Programowania Funduszy
Europejskich wniosek aplikacyjny dotyczący budowy lub remontu 13
ulic miejskich, zakłada utworzenie połączeń komunikacyjnych z
ulicami wojewódzkimi i powiatowymi, aby uwypuklić walor znaczenia
ponadlokalnego.
Skoro nie da się w ciągu kilku lat wybudować ok. 80 km ulic, jest
rzeczą oczywistą że należy je doraźnie remontować. Możemy to robić
zlecając tego typu usługi podmiotom zewnętrznym lub też samemu je
wykonywać. Doświadczenie pokazuje że właściwie niezależnie od firmy,
jakość wykonywanych prac jest niska, zaś cena nieadekwatna do
osiągniętych efektów. Stąd też pomysł zakupu remontera drogowego
wykorzystującego nową technologię łatania ubytków w nawierzchni
dróg. Nie jest to stare, śmierdzące smołą tzw. piekiełko lecz
nowoczesne urządzenie z głowicą ciśnieniową.
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: WYBORY.Lepiej nie iść, czy poskreślać wszystkich ?
Ize, nasz głos może uzyskać dodatkowy mandat partii, na którą wcale nie mieliśmy
zamiaru głosować. Czy to nie jest chore?
Przy wyborach do rad powiatów i sejmików województw, a także przy wyborach do
rad gmin z ludnością powyżej 20 tys. Są to gminy miejskie i pewna grupa gmin
miejsko-wiejskich. Tam bowiem obowiązuje ordynacja proporcjonalna. Choć i
wówczas głosuje się stawiając krzyżyk przy konkretnym nazwisku, po to, by
ustalić kolejność kandydatów na liście według liczby uzyskanych głosów, to głos
tak oddany zalicza się na również dobro danej listy (danego komitetu
wyborczego). Może się więc zdarzyć, że lista, na którą głosujemy, nie uzyska
tylu głosów, by przejść próg 5%. Nie będzie wówczas brała udziału w podziale
mandatów.
A co wtedy z naszym głosem? Jeśli taka lista lokalnego komitetu była zgłoszona
jako samodzielna – nasz głos przepadnie. Jeśli jednak lista ta należała do
bloku, głosy oddane na listy, które nie przeskoczą progu, zostaną podzielone
pomiędzy pozostałe zblokowane partie (komitety). Mamy więc dwie wiadomości:
dobrą i złą. Dobra jest taka, że głos oddany na mały komitet wyborczy nie
przepadnie, zostanie uwzględniony w podziale mandatów, wzmacniając pozycję
całego bloku list. Zła wiadomość jest taka, że wówczas może się okazać, iż głos
pozwolił uzyskać dodatkowy mandat partii, na którą wcale nie mieliśmy zamiaru
głosować.
wybory2006.wp.pl/kat,59488,wid,8591412,wiadomosc.html?rfbawp=1163120992.944&ticaid=12a9e
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: GMINA MIEJSKA MIELEC FUNDUSZE
GMINA MIEJSKA MIELEC FUNDUSZE WITAM
POTRZEBUJE WSZYSTKIE INFORMACJE NA TEMAT GMINY MIEJSKIE W MIELCU, I WSZYSTKO O
FUNDUSZACH UE WYKORZYSTYWANYCH W MIELCU. PROSZĘ O POMOC ZA ODPOWIEDZI DZIĘKUJĘ.
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Nikielkwo chce do Olsztyna - powiększamy miasto?
Gość portalu: Ol napisał(a):
> Kaliska aglomeracja to dopiero bajer:)))))))))) i skad ty żeś wytrzasnoł te
> 318tyś nawet jak połączysz Kalisz 106tys z Ostrowem 74 tys to wychodzi ledwie
> tyle ile Olsztyn ma sam w granicach administracyjnych:)) czyli w Olsztynie bez
> przyległosci na obszarze 89Km2 mieszka tyle samo ludzi co w Kaliszu i Ostrowie
> razem wzietych!!! i to na obszarze ponad 500km2!!! wielka mi Kaliska
> "aglomeracja"a do tego z tego co wiem to Ostrów wcale nie jest zbyt chetny i
> skory do współpracy z Kaliszem:/, wiec swoje rewelacje to mozesz sobie w buty
> wsadzić.Kalisz to piekne miasto ale do aglomeracji to mu dużo jeszcze
brakuje.
Czytaj i się dokształcaj:
Artykuł w "Życiu Kalisza" z 14 lipca:
"Zakończył się pierwszy etap przygotowań
Studium Aglomeracji Kalisko - Ostrowskie
Studium Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej jest opracowywane przez
Wielkopolskie Biuro Planowania Przestrzennego. W przyszłości dokument ma być
włączony do planu zagospodarowania przestrzennego województwa
wielkopolskiego. Jak zakłada zespół opracowujący strategię, aglomeracja
kalisko - ostrowska ma obejmować łącznie 15 gmin: trzy miejsko-wiejskie, 10
wiejskich i dwie gminy miejskie. Okręg będzie liczył ponad 317 tys.
mieszkańców. Stworzenie i wytyczenie granic regionu ma w przyszłości pomóc w
pozyskiwaniu środków finansowych z funduszy Unii Europejskiej. Ma też
przyczynić się do rozwoju jego infrastruktury technicznej i komunikacyjnej."
PS. Chociażby o Koninie (miasto wielkości połowy Olsztyna) zapomniałeś
wielkomiejski człowieku.
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Czy Kórnik będzie mniejszy?
Mamy gminy miejskie, wiejskie i miejsko-wiejskie.
Bnin-Kórnik będzie pierwszą gmina miejsko-miejską :-P
<lol>
Przejrzyj resztę wiadomości
Temat: Apel do mańkaxxx czy jak mu tam !!!
Apel do Bnadema by przestał kompromitować Kraków Gość portalu: Bnadem napisał(a):
> Po pierwsze, owe statystyki dość dobrze znam, w przeciwieństwie do ciebie. Co
> do twoich krakowskich przyjaciół, raczysz chyba żartować... Godne zauważenia,
> że nagle zacząłeś pisać ortograficznie...
> Pozdrowienia, śmieciu
> Bnadem
Przeciętne dochody budżetów gmin miejskich w przeliczeniu na 1 mieszkańca w
2000 r. kształtowały się na poziomie 1752 zł i w porównaniu z 1999 r. wzrosły
nominalnie o 163 zł (o 10,3%). Zauważalne jest duże zróżnicowanie dochodów
przeliczonych na 1 mieszkańca między poszczególnymi gminami miejskimi w kraju.
Wartość maksymalna tego wskaźnika w 2000 r. jest prawie 6-krotnie większa od
minimalnej.
Na uwagę zasługuje fakt, że wśród gmin miejskich o najwyższym wskaźniku dochodu
na 1 mieszkańca zarówno w 1999 r., jak i 2000 r. przoduje Łęknica. Dochody (w
przeliczeniu na mieszkańca) wyższe niż dla gmin miejskich ogółem w 2000 r.
uzyskało 65 gmin miejskich (w 1999 r. – 64 gminy).
W poniższym zestawieniu ujęto po 10 gmin miejskich zajmujących w 1999 r. i 2000
r. skrajne pozycje pod względem dochodów budżetowych w przeliczeniu na 1
mieszkańca :
GMINY MIEJSKIE O NAJWYŻSZYM WSKAŹNIKU (w zł)
Łęknica
4381
Łęknica
5261
Krynica Morska
3448
Krynica Morska
3980
M.st. Warszawa
2842
M.st. Warszawa
3024
Polanica-Zdrój
2682
Sopot
2603
Świnoujście
2511
Podkowa Leśna
2487
Sopot
2480
Krosno
2392
Łeba
2267
Wrocław
2341
Podkowa Leśna
2179
Opole
2332
Krosno
2132
Łeba
2283
Opole
2073
Nowy Sącz
2229
To jest tylko jeden wskaźnik , plugawy nieuku , wiecej na stronach Polskiej
Statystyki Publicznej , link poniżej :
www.stat.gov.pl/index.htm
Przejrzyj resztę wiadomości
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plorientmania.htw.pl
Strona 1 z 2 • Wyszukano 85 wyników • 1, 2
|
|
Cytat |
Diabeł: wielki, czarny znak zapytania. Napierski Stefan Debiutuje się do samej śmierci, a i śmierć jest też debiutem. Aleksander Kumor Dla konserwatysty refleksja nad podstawami własnego światopoglądu jest rodzajem profanacji tak samo jak konieczność udowadniania egzystencji Boga jest estetycznym zgorszeniem dla każdego prawdziwie wierzącego; jest wyprowadzaniem irracjonalnej wartości na poziom racjonalny, desakralizacją boskości, której odebrany zostaje urok tajemniczości, bez której nie można pewnie stawić czoła lewicowym czcicielom diabła na ich polach bitewnych rozumu. Georg Quabbe Dlaczego tak często ludzie, dla których bardzo dużo zrobiłeś, ciężko się na ciebie obrażają? Może dlatego, że przypominasz im o ich słabościach. Kirk Douglas, Syn śmieciarza, Autobiografia Aby uwierzyć w drugiego człowieka, należy najpierw uwierzyć w siebie. Żyć w harmonii ze światem widzialnym i niewidzialnym. Odnaleźć prawdziwe oblicze Boga. . . Ale czy miłość jest w stanie uchronić przed samotnością? Nie zapominajmy, że "Bóg ukrył piekło w samym sercu raju". Paulo Coelho
|
|